Top of page
Main Content

Consultative committees

Our committee members reflect the interest and creative pathways of the School, as well as represent and advise on the technological and creative culture of the arts and communications industries.

Communications Consultative Committee

  • West Coast TAFE, Manager Marketing Services, Mr Daniel Devellerez
  • City Hall Consulting, Founder, Ms Carolyn Hall
  • Department of Treasury, Assistant Director Regulatory Reform and Finance, Mr Alistair Jones
  • Perth Institute of Business and Technology, Mrs Lina Ridley
  • Campaign Brief, Academic Director Editor, Mr Martin Trevaskis
  • Edith Cowan University, Professor Clive Barstow
  • Edith Cowan University, Associate Professor Trevor Cullen
  • Edith Cowan University, Dr Panizza Allmark

Contemporary Arts and Creative Industries Consultative Committee

  • Artrage, Manager, Mr Marcus Canning
  • BAM Creative, Director, Mr Miles Burke
  • Curriculum Council of WA / Edith Cowan University, Mr Alun Price
  • Clear Alternative, Manager, Mr Jeremy Hardman
  • Thin Ice, Director, Mr Matthew Lutton
  • Edith Cowan University Postgraduate Student, Mr Michael Garrett
  • Edith Cowan University, Professor Clive Barstow
  • Edith Cowan University, Associate Professor Mark McMahon

Humanities Consultative Committee

  • Department of Commerce, Senior Regulation Officer, Mr Paul Scalzi
  • John Curtin College of the Arts, English Teacher, Ms Sanya Franich
  • Edith Cowan University, Professor Clive Barstow
  • Edith Cowan University, Associate Professor Susan Ash
  • Edith Cowan University, postgraduate student, Mr Travis Kelleher

Spectrum Project Space Committee

  • Clive Barstow, Head of School of Communications and Arts
  • Debbie Rodan, Director CREATEC
  • Yvonne Doherty, Coordinator Spectrum Project Space
  • Amanda Allerding, Senior Media Support Officer
  • Kevin Ballantine, Senior Lecturer Photomedia
  • Chris Fitzallen, Lecturer Fashion
  • Cat Hope, Post Doctoral Research Scholar WAAPA
  • George Karpathakis, Lecturer in Film and Video
  • Nicola Kaye, Senior Lecturer Visual Arts
  • Greg Pryor, Lecturer Visual Arts
  • Nien Schwarz, Senior Lecturer Visual Arts / Sculpture Studio Coordinator
  • Paul Uhlmann, Lecturer Visual Arts
  • Tania Visosevic, Lecturer in Film and Video
  • Ben Waters, Technical Support Services Officer
Skip to top of page