Top of page
Global Site Navigation

School of Exercise and Health Sciences

Local Section Navigation
You are here:
ECU is currently converting this web content to a more mobile friendly format. If you find the content below is not formatting correctly during this transition please view on desktop browser.
Main Content

Consultative committees

Our committee members reflect the interest and makeup of the School, as well as serving to provide the impetus for various initiatives, activities and events.

Environmental Health Consultative Committee

  • Committee Chair, WA Department of Health, Dr Richard Lugg
  • City of Wanneroo, Mr Wayne Harris
  • Department of Defence, Flight Lieutenant Andrew Bakewell
  • Student representative, Ms Kate Duzevich
  • City of Stirling, Mr Greg Ducas
  • City of Joondalup, Mr Charles Slavich

Nutrition and Dietetics Consultative Committee

  • Committee Chair, Foodbank, Mr Rex Milligan
  • Dr Therese O'Sullivan
  • Associate Professor Amanda Devine
  • WA Country Health Service, Ms Deborah Symes
  • Dr Delia Quinn
  • Student representative, Ms Anna Flood
  • Compass Group (Australia), Mr Justin Whitely
  • Sir Charles Gairdner Hospital, Ms Krystna Creighton
  • WA Country Health Service, Ms Kylee Cox
  • Head of School of Exercise and Health Sciences, Associate Professor Annette Raynor
  • Joondalup Health Campus, Ms Samantha Buck
  • Diabetes WA, Ms Sue Stockdale
  • Mrs Vanessa Ellis
  • Ms Jennifer Dunn

Occupational Therapy Consultative Committee

  • Committee Chair, Ms Sue Peden
  • Joondalup Health Campus, Ms Rebecca Kitching
  • Royal Perth Hospital, Mr Robert Bingham
  • Occupational Therapy Australia - WA, Ms Julie Brayshaw
  • Student Representative, Ms Kim Lauren
  • Student Representative, Ms Megan Gallagher
  • Armadale Health Service & Occupational Therapy Australia - WA, Ms Gail Nesci
  • Child and Adolescent Community Health, Ms Caroline Green
  • Course Coordinator, Ms Helen McDonald
  • Practice Education Coordinator, Ms Karen Long
  • Honours Coordinator, Dr Janet Richmond
  • Centre for Cerebral Palsy, Ms Catherine Greenway

Public Health Consultative Committee

  • Committee Chair, The University of Western Australia, Associate Professor Ted Wilkes
  • WA Department of Health, Associate Professor Steve Allsop
  • Department of Commerce, Mr Brian Bradley
  • Associate Professor Jacques Oostuizen
  • WA Department of Health, Dr Sandra Thompson

Exercise and Sports Science Consultative Committee

  • Committee Chair, West Perth Football Club, Ms Sharrie Carter
  • Course Coordinator (M89/M90), Ms Kyle Cormack
  • Head of School of Exercise and Health Sciences, Associate Professor Annette Raynor
  • Course Coordinator (Y56), Dr Fadi Ma'Ayah
  • Professor Rob Newton
  • Undergraduate Student Representative, Mr Sean Barton
  • Department of Sport and Recreation, Mr Graham Brimage
  • Department of Sport and Recreation, Mr Mitch Hardy
  • Department of Sport and Recreation, Ms Lianne Tooth
  • Curriculum Council, Mr Dino Manalis
  • Football West, Mr Peter Hugg
  • VenuesWest, Mr Pierre Sylvain

Strength and Conditioning Consultative Committee

  • Committee Chair, Australian Institute of Sport, Mr Julian Jones
  • Dr Greg Haff
  • Head of School of Exercise and Health Sciences, Associate Professor Annette Raynor
  • Professor Rob Newton
  • Dr Sophia Nimphius
  • Emirates Western Force Super Rugby Competition, Mr David Joyce
  • Western Australia Institute of Sports, Geish Hori
  • Brisbane Broncos Rugby League Team, Dr Daniel Baker
  • Appalachian State University, Mr N. Travis Triplett
  • Mr Ian Jeffreys
  • East Tennessee State University, Ms Meg Stone
  • Western Force Football Club, Mr Charlie Higgins
  • Fremantle Dockers Australian Rules Football Club, Mr Jason Weber
  • Australian Weightlifting Association, Ms Lyn Jones

OSH Course Consultative Committee

  • Head of School of Exercise and Health Sciences, Associate Professor Annette Raynor
  • Associate Professor Jacques Oosthuizen
  • Joe Mate
  • Associate Professor Sue Reed
  • Chevron, Tracey Bence
  • Industry Representative, Barry Chesson
  • Industry Representative, Martyn Cross
  • Industry Representative, Andrea Roelofs
  • Worksafe, Sally North
  • Maritime Union of Australia (WA Branch), Lina Morich
  • International Safety Services, Sophia Rossow
  • Mondaelphous Group Limited, Lestelle Haines
  • OSH Student Representative, Sally-Anne Doherty
  • RCR Tomlinson Ltd, Simon Watson
  • BOHS Representative, Terry McDonald
Skip to top of page